Site Overlay

Overround – identyfikator jakości rynkowej

Z matematycznego punktu widzenia, suma prawdopodobieństw musi zawsze wynosić 1,00 (100%). Gdyby kursy u bukmachera były ustawione sprawiedliwie dla obu stron, to suma prawdopodobieństw wszystkich możliwych wyników obliczona na podstawie kursów zgodnie z zależnością p = 1 / kurs wyniosłaby dokładnie 1,00. W praktyce jednak suma ta jest zawsze większa niż 100%, a ponieważ zależność między prawdopodobieństwem a kursem jest odwrotna, oczywiste jest, że kursy są ustalane niesprawiedliwie dla przeciętnego gracza. Różnica między tą sumą a sumą prawdopodobieństw bukmachera pozwala bukmacherowi na osiągnięcie zysku w długim okresie czasu. Zestaw zdarzeń z sumą prawdopodobieństw powyżej 100% jest określany w terminologii bukmacherskiej jako „overround”. Bukmacherskie „overround” jako rzeczownik jest zwykle używane zarówno w odniesieniu do różnicy między dwoma sumami, jak i do sumy całkowitej i jest zwykle podawane w procentach. Suma prawdopodobieństwa mniejsza niż 100% jest nazywana „overbroke” i oznacza, że gracz mógłby postawić zakłady na wszystkie możliwe zdarzenia, a jego stawka byłaby mniejsza niż wygrana. Takie okazje arbitrażowe są niezwykle rzadkie, sporadycznie zdarzają się, gdy obstawiający szuka i wybiera kursy u różnych bukmacherów.

Pokażemy konkretny przykład zaokrąglenia.

zakładów

Załóżmy, że Barcelona gra z Manchesterem United w Lidze Mistrzów, a rzeczywiste prawdopodobieństwa wszystkich trzech wyników są następujące:

  • Zwycięstwo Barcelony = 50%.
  • Wygrana Man U = 25%.
  • losowanie = 25%.

Uczciwe kursy byłyby wtedy następujące:

  • Zwycięstwo Barcelony = 2.0
  • Zwycięstwo Man U = 4.0
  • remis = 4.0

Bukmacherzy jednak ustalają kursy nieco niższe, np:

  • Zwycięstwo Barcelony = 1.8
  • Wygrana Man U = 3.6
  • remis = 3,6

Zaokrąglenie w tym przypadku wynosi 1/1,8 + 1/3,6 + 1/3,6 = 1,1111, czyli około 111%. Aby bukmacherzy internetowi mogli zminimalizować swoje ryzyko, dla mniej znanych lig piłkarskich wartość ta jest wyższa, np. 115% lub więcej.

Jakie jest praktyczne zastosowanie znajomości overround przy obstawianiu zakładu? Bardzo wysoki overround jest wskaźnikiem, że ceny (tj. kursy) nie są jeszcze cenami rynkowymi. Nie oznacza to, że niektóre kursy nie są wartościowe, ale może się okazać, że bardziej opłaca się poczekać na lepsze kursy (lub znaleźć je gdzie indziej). Warto również zauważyć, że overround jest prawie zawsze znacznie niższy w przypadku zakładów z małą liczbą możliwych wyników (np. mecz tenisowy) niż w przypadku zakładów z dużą liczbą (zakłady na dokładny wynik, zwycięzcę w zakładzie długoterminowym lub strzelca pierwszej bramki).

Niestety, overround nie może być używany do prostego obliczania kursów

bukmacherzy

Które już przedstawiają wartość, lub nie zawsze jest rozłożona równomiernie pomiędzy wszystkie możliwe zdarzenia (wyniki meczu sportowego). W przypadku meczu tenisowego z kursami 2,5 i 1,4 na oba wyniki, overround wynosi około 111,4%, twierdzenie, że kursy są o 11,4% niższe niż powinny być jest błędne i uproszczone. Wiele czynników wpływa na rozkład zaokrągleń pomiędzy zdarzeniami.

Ponieważ dzięki giełdom zakładów podział na obstawiających i bukmacherów praktycznie zniknął, warto przyjrzeć się overroundowi również od strony przyjmującego zakłady i rozwiać nieporozumienia, które są powszechne nawet w całkiem profesjonalnych kręgach. Zaokrąglenie nie jest tym samym co zwrot, chociaż liczby mogą być bardzo podobne. Overround jest najlepiej postrzegany jako wskaźnik efektywności rynku: im jest on niższy, tym bardziej prawdopodobne jest, że obstawiający uważa swój zakład za uczciwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *